A média leszórítók helyes használata
Sajnos 2017-ben két helyen is fejet kellett cserélnünk mert nem használta az ügyfél a média leszorítókat. Minden esetben ha vastag anyagra dolgoztok (PVC molinó, művészi vászon, mágnesfólia, építési háló, roll-up banner, etc.) emeljétek fel a fejet magas állásba és tegyétek fel a média leszorító lapokat. A mellékelt kép szerint használjátok a leszorítókat, a két kis lyukon látszódjon a média széle jobban ne toljátok rá az anyagra! Nézzétek meg, hogy a tefloncsík magasságában miként áll a leszorító, szépen simuljon rá a médiára, ne emelkedjen fel a tövénél sem, ne kerüljön a nyomtatófej útjába. Amennyiben olyan molinót használtok ami visszafelé van tekerve gyárilag (tehát a belsejére nyomtatsz) ott legalább 30-40 cm-t lógassatok ki a gépből mert a visszafelé kunkorodásból adódóan bele verhet a fej. Pici odafigyelés sok százezer forint megtakarítást eredményez.
Felpöndörödő fóliasarkok, szélek
Biztos észrevetted már, hogy ha nyomtatás után azonnal formára vágod az anyagot akkor a tinta száradásakor összehúzza az anyagot és a sarkok mentén, széleken vissza pöndörödik a vinyl fólia. Ez különösen érinti azon felhasználókat akik még a régi Eco-Sol Max tintát használják mivel ez lassabban szárad mint például a Max 3-as tinta. Van egy ötlet e felpöndörödés elkerülésére, fordíts meg a sorrendet !
Előbb vágd ki a formákat, majd állj vissza a kiindulási pontra (Return to Origin After Cut opció) és csak ezután nyomtasd ki a grafika nyomtatási részét.
Meglátod a pöndörödés elmarad. Ezt az ötletet egy szolnoki ügyfelünktől hallottuk, ezúton is köszönjük neki !
Így nyomtass nagyon apró betűket
Amennyiben sok címkét gyártasz és akad közöttük olyan amin nagyon apró betűk vannak, javasoljuk, hogy nyomtatáskor fordítsd el úgy a címkéket, hogy a nyomtatófej merőlegesen haladjon a betűk alkotta sorokra így kevésbé folynak össze a betűk még nem tökéletes nyomtatófej esetén is. Ha a szöveg fekete, akkor azt mindig egy színű feketével (K) nyomd és ne kevert CMYK színekből. Ha színes a szöveg törekedj szintén a minél kevesebb színből való keverésre. pl. tiszta cyan vagy tiszta magenta feliratok.
Hogyan alkoss színileg tartós grafikákat ?
A nyomtatásban használatos színek (CMYK) nem egyformán fakulnak ki. Vannak színek amelyek hamarabb, ilyen a yellow, és van ami később pl. a cyan. Tehát ha azt szeretnéd, hogy a nyomtatott plakátod minél hosszabb ideig látható maradjon használj kékes (cyan) és fekete színeket. Színek fakulási sorrendje (legrövidebbtől a leghosszabbig): yellow, magenta, fekete, cyan. Ez a sorrend nagy általánosságban megfelel minden nyomtatási technológiára, de mivel nem ismerünk minden tinta típust mi sem, természetesen lehetnek eltérő tapasztalatok vagy olyan felületek amik erre rácáfolnak pl. igénybe vett felület, hidegnek melegnek kitett felület, extra UV kitettség, etc. Kültéren leghamarabb a vízbázisú tintás nyomatok fakulnak ki.
Matt vagy fényes alapanyagot használjak ?
Mattot. Alapanyag árban nincs különbség, nézzük a matt anyag előnyeit. Ha már öregebb nyomtatóval dolgozol és nem tökéletes a fejteszted a matt anyagon kevésbé látszik a nyomtatáskor fellépő csíkozás. A matt anyag minden irányból jól látszik, jól olvasható, nem csillan be mint a fényes. Sokszor látunk olyan dekort aminél nem tudjuk elolvasni a lényegi információt (pl. telefonszám, webcím) mert annyira fényes a fólia felülete. A matt anyag elegánsabb, visszafogottabb, jobban kitűnik a mai csillogó világból, retro grafikáknál kifejezetten előnyösebb. A simítólap apró karcolásai sem hagynak olyan erős nyomot a felületen mint fényes társainál. Persze ízlések és pofonok, ugye.
Scan motor error hibaüzenet
Amennyiben a nyomtatód Scan motor error hibaüzenettel megáll, kérünk hívd szervizes kollégánkat és megmondja mit tudsz tenni amíg ő odaér. Ne kapcsolgasd a géped, ne erőltesd erővel a hiba helyrehozását mert egyéb hibalehetőség is felléphet. Ilyen lehet pl. egy servo board meghibásodás is. Motorunk mindig van raktáron, de servo board nincs. Alap Scan motor error üzenetnél csak a motort kell cserélnünk (ezt sem mindig) ami viszonylag nem olyan fájdalmas. Tehát ne piszkáld, telefonálj. Köszi.
Now processing ... probléma megoldása
Ha a géped sokszor megáll nyomtatás közben és nem történik semmi, mondom mi a teendő. Tegyél egy gépet a nyomtató mellé amin a következő program van: operációs rendszer, RIP program valamint a nyomtatni való. Ennyi! Továbbá kell bele két darab hálózati csatoló felület. Egyikre dugod a nyomtatódat, a másik Ethernet felülettel csatlakoznak hozzád az előkészítő kollégák, akik ezen keresztül másolják fel a nyomtatni, vágni valókat. ( második Ethernetként ha nincs, egy USB-s Ethernet megoldás is jól lehet )
Kösd össze a nyomtatót és a gépet közvetlenül egy Crosslink kábellel. hagyd ki a szervert, a rootert, a wifit, a switchet, mindent. Amit nyomtatsz tedd erre a gépre, felejtsd el a szerverről való nyomtatást. A nyomtatást végző gép nem drága, nem kell erőműnek lennie. Nem kell neki internet, nem kell 29 colos színhelyes monitor, nem kell frissíteni semmit. Legyen egyszerű mint a faék. Vállalkozásod legstabilabb bástyája lesz, megbízhatóbb mint bármelyik kollégád, bármikor számíthatsz rá, nem hagy a szószban. Tiszteld !!! Ő termeli neked a pénzt, ő a te ipari robotod. Tartsd karban, vigyázz rá. Ámen!